Skip to content

39 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$217,570
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block199.11
Lot91
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWETHERSFIELD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
22%
Improvement Value:$261,800
78%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,388+2.9%
2024$12,040+4.7%
2023$11,497+1.5%
2022$11,323-1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$217,570
DeedBook 2787, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1997