Skip to content

55 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block199.11
Lot99
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionSOLEBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,088
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
21%
Improvement Value:$274,400
79%
Total Assessment$345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,787+2.9%
2024$12,428+4.7%
2023$11,868+1.5%
2022$11,688-2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$339,500
DeedBook 3684, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$226,500
DeedBook 2891, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1998