Skip to content

60 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block199.12
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
24%
Improvement Value:$227,000
76%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+5.3%
2024$10,549+2.3%
2023$10,313+1.5%
2022$10,157+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,332DeedBook 6924, Page 1Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 2925, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1995