Skip to content

50 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block199.13
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITE CHAPEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
21%
Improvement Value:$257,800
79%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+2.9%
2024$11,774+7.1%
2023$10,993+1.6%
2022$10,823+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,512DeedBook 6580, Page 230Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$178,410
DeedBook 2799, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1997