Skip to content

48 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$175,490
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block199.13
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITE CHAPEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,504
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
24%
Improvement Value:$226,400
76%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+3.0%
2024$10,395+4.8%
2023$9,915+1.6%
2022$9,761+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,490
DeedBook 2769, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1997