Skip to content

46 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1997

Last Sale Price
$173,220
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block199.13
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
22%
Improvement Value:$247,100
78%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,718+2.9%
2024$11,389+4.7%
2023$10,876+2.1%
2022$10,657+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$173,220
DeedBook 2735, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1997