Skip to content

16 Filly WaySewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block199.13
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENWICH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,204
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
23%
Improvement Value:$231,200
77%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,130+2.9%
2024$10,817+4.7%
2023$10,330+1.5%
2022$10,173+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,204DeedBook 6396, Page 55Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 5867, Page 135Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3809, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$170,140
DeedBook 2674, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1996