Skip to content

1 Mackenzie CtSewell, NJ 08080

Built 2002

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block199.15
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2812

Building Details

Building Class17
DescriptionJEFFERSON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
26%
Improvement Value:$246,500
74%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,258+2.9%
2024$11,914+4.7%
2023$11,377+1.9%
2022$11,167-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 6315, Page 265Recorded7/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$230,981
DeedBook 3402, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 2002