Skip to content

10 Mackenzie CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block199.15
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2812

Building Details

Building Class17
DescriptionWELLINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
25%
Improvement Value:$299,800
75%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,851+2.9%
2024$14,434+4.7%
2023$13,784+1.5%
2022$13,575+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,858DeedBook 5533, Page 108Recorded9/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$281,356
DeedBook 3312, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 3209, Page 29