Skip to content

2 Mackenzie CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block199.15
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2812

Building Details

Building Class17
DescriptionJEFFERSON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
28%
Improvement Value:$256,200
72%
Total Assessment$356,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,187+2.9%
2024$12,816+4.7%
2023$12,239+1.5%
2022$12,053-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 4569, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$216,150
DeedBook 3309, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2001