Skip to content

5 Mackenzie CtSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block199.15
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2812

Building Details

Building Class17
DescriptionLONGWOOD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,878
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
26%
Improvement Value:$279,000
74%
Total Assessment$379,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,038+2.9%
2024$13,643+4.7%
2023$13,028+1.5%
2022$12,831+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4751, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$236,900
DeedBook 3306, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 2001