Skip to content

270 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 1992

Property Information

Block199
Lot12.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage960
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
30%
Improvement Value:$98,400
70%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,186+2.9%
2024$5,040+4.7%
2023$4,813+1.5%
2022$4,740-5.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,537
DeedBook 1191, Page 431