Skip to content

6 Elk CtSewell, NJ 08080

Built 2011

Last Sale Price
$456,698
Last Sale Date
Aug 29, 2011

Property Information

Block19
Lot10.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.15

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,351
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,300
25%
Improvement Value:$333,800
75%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,427+2.9%
2024$15,965+4.7%
2023$15,246+1.5%
2022$15,015-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$456,698
DeedBook 4899, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$1,800,000
DeedBook 4152, Page 284