Skip to content

283-287 Egg Harbor RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Sep 6, 2000

Property Information

Block19
Lot5.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class---
DescriptionSTRIP CENTER
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
27%
Improvement Value:$1,074,000
73%
Total Assessment$1,462,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,079+2.9%
2024$52,559+4.7%
2023$50,190+1.5%
2022$49,430-7.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,525,000
DeedBook 3187, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$456,000
DeedBook 1874, Page 62