Skip to content

111 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Jul 18, 1984

Property Information

Block19
Lot5.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,540
Acreage3.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
25%
Improvement Value:$303,400
75%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,646+2.9%
2024$14,227+4.8%
2023$13,575+1.6%
2022$13,365-3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1500, Page 1054