Skip to content

288 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block19
Lot5.13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,908
Acreage2.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
26%
Improvement Value:$198,900
74%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+2.9%
2024$9,649+4.7%
2023$9,214+1.5%
2022$9,075-5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2718, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1996