Skip to content

435 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 1999

Property Information

Block20.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
DescriptionPASSIVE SOLAR
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,719
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
23%
Improvement Value:$132,400
77%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+9.9%
2024$5,806+4.7%
2023$5,544+1.5%
2022$5,460+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988