Skip to content

Central Ave(Block 203 Lot 16.01)Grenloch, NJ 08032

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 18, 1976

Property Information

Block203
Lot16.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
63%
Improvement Value:$15,400
37%
Total Assessment$41,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,520+2.9%
2024$1,478+4.7%
2023$1,411+1.5%
2022$1,390-31.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1309, Page 1113