Skip to content

25 Lake AveGrenloch, NJ 08032

Built 1922
Other Exempt

Last Sale Price
$89,300
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block206
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,012
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
41%
Improvement Value:$73,000
59%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,260+1.5%
2022$4,196-2.4%
2021$4,297+1.1%
2020$4,249+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,300
DeedBook 3251, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1922