Skip to content

14 Edgewater AveGrenloch, NJ 08032

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 1985

Property Information

Block207
Lot7.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,028
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
18%
Improvement Value:$200,600
82%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820+3.0%
2024$8,565+4.9%
2023$8,168+1.6%
2022$8,040+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975