Skip to content

102 Milburn AveGrenloch, NJ 08032

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block209
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,641
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
27%
Improvement Value:$111,100
73%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+2.9%
2024$5,468+4.7%
2023$5,222+1.5%
2022$5,143-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,641DeedBook 7064, Page 182Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1281, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1940