Skip to content

124 Sewell RdSewell, NJ 08080

Vacant Land

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block20
Lot4.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class---
DescriptionPOLE BARN
Dwellings---
ZoningPI
Sq Footage24,240
Acreage18.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,943+2.9%
2024$6,748+1.4%
2023$6,653+1.5%
2022$6,552-22.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$900,000

From:

To:

Sq Ft24,240DeedBook 5489, Page 86Recorded6/27/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels