Skip to content

116 Sewell Rd(Block 20 Lot 4.03)Sewell, NJ 08080

Vacant Land

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block20
Lot4.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningPI
Sq Footage24,240
Acreage9.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+2.9%
2024$8,829+4.7%
2023$8,431+1.5%
2022$8,304+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$900,000

From:

To:

Sq Ft24,240DeedBook 5489, Page 86Recorded6/27/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels