Skip to content

18 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block21.03
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,782
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
23%
Improvement Value:$184,700
77%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+2.9%
2024$8,624+4.7%
2023$8,236+1.5%
2022$8,111-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4625, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1547, Page 1006

Property Built

Built

Year Built: 1986