Skip to content

14 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block21.03
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,010
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
22%
Improvement Value:$175,100
78%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+2.9%
2024$8,071+4.7%
2023$7,707+5.0%
2022$7,340+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 6311, Page 229Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$92,270
DeedBook 1495, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1984