Skip to content

8 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block21.03
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,363
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
20%
Improvement Value:$207,500
80%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+2.9%
2024$9,333+4.7%
2023$8,912+1.5%
2022$8,777-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1504, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1984