Skip to content

2 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block21.03
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCHER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
22%
Improvement Value:$148,400
78%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.9%
2024$6,834+4.7%
2023$6,526+1.5%
2022$6,427-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,792DeedBook 6928, Page 166Recorded10/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3311, Page 336

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1586, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1987