Skip to content

7 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$150,500
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block21.03
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,024
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
23%
Improvement Value:$179,400
77%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+2.9%
2024$8,340+4.7%
2023$7,965+1.5%
2022$7,844+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,500
DeedBook 3272, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2210, Page 35

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1764, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1987