Skip to content

22 Ferro DrSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 1989

Property Information

Block21.03
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM HOME
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,077
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
16%
Improvement Value:$304,900
84%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+2.9%
2024$12,989+4.7%
2023$12,403+1.5%
2022$12,216-2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1738, Page 227