Skip to content

18 Arbutus AveGrenloch, NJ 08032

Built 1956

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block211
Lot7.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,351
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
26%
Improvement Value:$136,000
74%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+2.9%
2024$6,579+4.7%
2023$6,282+1.5%
2022$6,187+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 5331, Page 46Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 5294, Page 42Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$7,539
DeedBook 1496, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1956