Skip to content

21 Arbutus AveGrenloch, NJ 08032

Built 1953

Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block212
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,204
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
27%
Improvement Value:$138,100
73%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,999+2.9%
2024$6,802+4.7%
2023$6,495+1.5%
2022$6,397-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4851, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1953