Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
700 Rte 168Blackwood, NJ 08012
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 1996
Property Information
Block214
Lot6.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page30
Building Details
Building Class---
Description1SM WHSE
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage2.14
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$203,300
50%
Improvement Value:$205,700
50%
Total Assessment$409,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,129 | +2.9% |
| 2024 | $14,704 | +4.7% |
| 2023 | $14,041 | +1.5% |
| 2022 | $13,828 | -8.4% |
Property History
No events match the selected filters.