Skip to content

509 Rte 168Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block216
Lot10.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S OFFICE
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
44%
Improvement Value:$229,400
56%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,277+2.9%
2024$14,847+4.7%
2023$14,178+1.5%
2022$13,964-9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 5207, Page 16Recorded7/8/2014

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 4144, Page 167

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3647, Page 164