Skip to content

9 Doe CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block22.01
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.16

Building Details

Building Class18
DescriptionCUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage5,480
Acreage3.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
16%
Improvement Value:$630,400
84%
Total Assessment$753,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,861+2.9%
2024$27,078+4.7%
2023$25,857+1.5%
2022$25,466-7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2959, Page 125