Skip to content

14 Armitage CtSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block22.02
Lot1.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.16

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTHROP
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,916
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
19%
Improvement Value:$325,600
81%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,866+2.9%
2024$14,448+11.2%
2023$12,994+1.5%
2022$12,797+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 5635, Page 243Recorded4/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$255,685
DeedBook 3068, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 2994, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1999