Skip to content

10 Armitage CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block22.02
Lot1.08
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.16

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,827
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
18%
Improvement Value:$374,500
82%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,842+2.9%
2024$16,368+4.7%
2023$15,630+1.5%
2022$15,394-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000
DeedBook 4848, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$354,063
DeedBook 3134, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 2994, Page 61