Skip to content

8 Armitage CtSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block22.02
Lot1.10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.16

Building Details

Building Class17
DescriptionSTONELEIGH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
18%
Improvement Value:$360,200
82%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,168+5.7%
2024$15,290+4.7%
2023$14,601+1.5%
2022$14,379-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft3,602DeedBook 6820, Page 287Recorded3/3/2023

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft3,602DeedBook 5090, Page 77Recorded7/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$481,000
DeedBook 3797, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$453,500
DeedBook 3626, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$340,123
DeedBook 3161, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 2994, Page 61