Skip to content

109 West End AveBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2015

Property Information

Block222
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
20%
Improvement Value:$206,700
80%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+2.9%
2024$9,340+4.7%
2023$8,919+1.5%
2022$8,784+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5070, Page 81

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3695, Page 65

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1559, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 1976