Skip to content

11 Bradford PlBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Oct 30, 2059

Property Information

Block225
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
30%
Improvement Value:$128,700
70%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802+2.9%
2024$6,611+4.7%
2023$6,313+5.8%
2022$5,968+24.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
Sq Ft1,568DeedBook 6270, Page 163Recorded4/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959