Skip to content

106 Chatham RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$111,500
Last Sale Date
Jan 17, 1992

Property Information

Block229
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,636
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
23%
Improvement Value:$153,000
77%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+3.0%
2024$6,897+4.9%
2023$6,575+1.6%
2022$6,471+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 2168, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1959