Skip to content

136 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1925

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Feb 2, 1982

Property Information

Block22
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.16

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,656
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
22%
Improvement Value:$128,700
78%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,133+2.9%
2024$5,961+4.7%
2023$5,692+1.5%
2022$5,606-0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 1443, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1925