Skip to content

210 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Oct 6, 2069

Property Information

Block248
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
16%
Improvement Value:$172,800
84%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+2.9%
2024$7,420+15.6%
2023$6,420+1.5%
2022$6,322+15.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,230DeedBook 6622, Page 231Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4470, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4069, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1959