Skip to content

530 Revere DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block250
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,824
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
23%
Improvement Value:$172,200
77%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+2.9%
2024$8,024+4.7%
2023$7,662+1.5%
2022$7,546+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,824DeedBook 6384, Page 49Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5025, Page 59

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1607, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1959