Skip to content

613 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$36,500
Last Sale Date
Jun 27, 1977

Property Information

Block256
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,666
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
24%
Improvement Value:$153,900
76%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+2.9%
2024$7,262+4.7%
2023$6,935+1.5%
2022$6,830+15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 1329, Page 1033

Property Built

Built

Year Built: 1959