Skip to content

1011 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$104,700
Last Sale Date
Mar 25, 1997

Property Information

Block258
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,220
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$184,000
78%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+2.9%
2024$8,448+4.7%
2023$8,068+1.5%
2022$7,945+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$104,700
DeedBook 2754, Page 12

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 2352, Page 98

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1315, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1959