Skip to content

863 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block260
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,833
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
26%
Improvement Value:$143,100
74%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+3.0%
2024$6,706+1.0%
2023$6,643+1.5%
2022$6,542+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,833DeedBook 7216, Page 239Recorded8/6/2025

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2803, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 1880, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1959