Skip to content

2005 Barnsboro Good IntntBlackwood, NJ 08012

Built 2007

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block3.01
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage3,781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
14%
Improvement Value:$310,200
86%
Total Assessment$359,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,294+2.9%
2024$12,920+4.7%
2023$12,338+1.5%
2022$12,151+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,781DeedBook 6897, Page 31Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 5570, Page 197Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 4708, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3971, Page 50

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3553, Page 87