Skip to content

2007 Barnsboro Good IntntBlackwood, NJ 08012

Built 1800

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block3.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,536
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
25%
Improvement Value:$171,600
75%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+2.9%
2024$8,200+4.7%
2023$7,831+27.5%
2022$6,140+36.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,536DeedBook 6533, Page 1Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$33,000
Sq Ft1,536DeedBook 6421, Page 282Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3244, Page 229

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 1543, Page 1108

Property Built

Built

Year Built: 1800