Skip to content

2 Lower Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1911

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block3.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
25%
Improvement Value:$164,600
75%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+2.9%
2024$7,877+4.7%
2023$7,522+1.5%
2022$7,408+10.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 5762, Page 212Recorded11/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$64,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 5516, Page 77Recorded8/19/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4368, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1911