Skip to content

281 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1960

Last Sale Date
Sep 23, 2069

Property Information

Block34
Lot6.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage1,600
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$152,000
68%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+2.9%
2024$8,053+4.7%
2023$7,690+1.5%
2022$7,573-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,600DeedBook 6545, Page 25Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 2306, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1960